Tworzenie oczka wodnego krok po kroku


Stworzenie oczka wodnego nie jest tak proste jakby się mogło wydawać.

Praca taka wymaga dobrego planu z uwzględnieniem względów bezpieczeństwa oraz lokalnych przepisów , a także umiejscowienia podziemnych instalacji wodnych, czy też energetycznych. Jak już wiemy że wszystko jest w porządku możemy przygotować narzędzia i rozpoczynać . Postaramy się przybliżyć krok po kroku procedurę budowy oczek wodnych wraz z informacją jak układać elastyczne obrzeża zbiornika wodnego.

 

oczko wodne oczko wodne

1. Jeśli już mamy ustaloną lokalizację, rozmiary i kształt oczka wodnego należy wyznaczyć powierzchnię wody używając do tego celu sznurka bądź też elastycznego obrzeża które można kupić w naszym sklepie. Teraz najlepiej oddalić się od planowanego oczka , nawet pójść do domu i z okna zobaczyć czy kształt i położenie jest w porządku. Jeśli ten etap mamy za sobą możemy kontynuować.

 

oczko  wodne oczko wodne

2. Jeśli oczko będzie umiejscowione w ogrodzie na trawniku można trawę położyć w innym miejscu należy tylko ją starannie usunąć do głębokości 10 – 15 cm. Najlepiej użyć sztychówki aby pociąć trawnik ma małe proporcjonalne kawałki aby można je było łatwo przenieść. Jak już usuniemy trawę możemy przystąpić do kopania otworu wg. wcześniej ustalonego kształtu. Ziemię która pozostanie możemy użyć do upiększania kształtów naszego ogrodu. Wierzchnia ziemia przyda się zawsze natomiast spodnie warstwy można użyć np. do stworzenia wodospadu.


oczka wodne oczko wodne

3. Jak już kopanie jest zakończone , należy usunąć wszystkie pozostałe korzenie, kamienie, I wszystkie inne ostre przedmioty z dna. Korzenie których nie da się usunąć należy uciąć jak najgłębiej. Najlepiej skonsultować z dendrologiem przed rozpoczęciem wykopów blisko drzew aby zapobiec ewentualnym szkodom.

pompy oase oczko wodne

4. Jeśli używamy elastycznego obrzeża w celu utrzymania wody w oczku , należy położyć je na początku z uwaga na zamocowanie i stabilność taka by był on w stanie utrzymać napór wody oraz wszelkiego rodzaju dodatki typu kamienie. Ważnym jest także żeby brzegi jeziorka były powyżej poziomu gruntu, najlepiej użyć długiej płyty aby to sprawdzić układając ją na brzegach.oczka wodne oczka wodne

5. Teraz kontynuujemy wykopy pogłębiając oczko do żądanej głębokości, zostawiając jak najwięcej półek. Aczkolwiek zamiast kopania prosto w dół zalecamy stopniowe pogłębianie wraz z bokami. To pomoże utrzymać większą stabilność brzegów a także zapobiegnie opadaniu ścian.
oczko wodne oczko wodne

6. Teraz wysypujemy około 5-10 cm piasku taka by otrzymać równomierne pokrycie. Aczkolwiek filc poliestrowy jest lepszy do użycia na dnie. Proszę pamiętać żeby nie używać kartonu albo materiałów bo one z czasem zgniją.

 

oczko wodne oczka wodne

7. Należy wybrać ciepły I słoneczny dzień na wyłożenie jeziorka folią, ponieważ w niskiej temperaturze może być ciężko ją rozwinąć i rozłożyć. Folie rozwijamy wewnątrz wykopanego otworu. Folie należy przenieść nie można jej ciągnąć po ziemi ponieważ może się uszkodzić i będzie nieszczelna.

 

oczko wodne oczko wodne

8. Jak folia jest już na miejscu można odsapnąć. W zależności od wybranego kształtu folia może pomarszczyć się niektórych miejscach. Można je zredukować zbierając je razem w jedna większą zmarszczkę i zgiąć ją. Ważnym jest żeby folia zachodziła częściowo na brzegi (około 30cm) aby można było ją łatwo przytwierdzić.


oczko wodne oczko wodne
9. Przed wypełnieniem oczka wodą należy umieścić lilie wodne, rośliny wodne i kamienie na obrzeżach. Teraz jak już to jest gotowe możemy zacząć wypełniać oczko wodą. Jak już folia ułoży się jak należy pod naporem wody możemy zacząć zakopywać jej brzegi. Aby zapobiec wyciekom wody z oczka do ziemi, należy otoczyć je delikatnym wałem uformowanym z ziemi.

 

oczko wodne oczko wodne

10. Po tych zabiegach należy zostawić oczko na około dwa tygodnie w celu unormowania warunków w wodzie zanim puścimy do niego rybki. Aczkolwiek pompę, fontannę czy też oświetlenie możemy zainstalować w każdej chwili.