Jak przygotowac oczko do zimy?

Jak przygotowac oczko do zimy?


tvar1

Wraz z nadejściem jesieni , dni stają się coraz krótsze. Dla każdego właściciela ogrodu jesień jest to czas przygotowań do zimy. Rośliny, ryby i cały sprzęt z naszego oczka wodnego wymagają indywidualnego przygotowanie do sezonu zimowego.

 

Rośliny wodne

Wraz ze zbliżającą się jesienią , około początku września rośliny zaczynają powoli wymierać, po to aby przygotować się do nadejścia zimy. Jak tylko rośliny zaczną gubić liście, należy starać się je usuwać i wycinać wszystkie obumarłe części roślin tak aby ograniczyć do minimum dostawanie się ich do wody. To jest szczególnie ważne w przypadku małych jeziorek jednakże nawet największe jeziorko może skumulować duże ilości gnijących roślin jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowane.

Tak samo należy robić z liśćmi spadającymi z drzew, jednym ze sposobów jest założenie osłony z siatki nylonowej. Co ważne należy także pamiętać o nadchodzących mrozach i odpowiednio zabezpieczyć lub przenieść rośliny.

Ryby

Ryby także przygotowywują się do zimy , ponieważ woda w jeziorku zaczyna być coraz chłodniejsza. Wskazanym jest aby wprowadzić dietę nisko proteinową do momentu Az przestaną jeść. Pomimo tego że pokarm wysokoproteinowy jest przez ryby spożywany, należy go nie podawać ponieważ ze względu na obniżenie metabolizmu mogą mieć problemy z jego strawieniem.

Niestrawione jedzenie zwykle zanieczyszcza wodę, co powoduje znaczne zanieczyszczenie wody które ma niebagatelny wpływ na zdrowie ryb, dlatego też lepiej jest zmienić sposób karmienia ryb i dostosować go do ich potrzeb.

Pomimo tego że ryby ozdobne takie jak karpie Koi, czy Orfe nie są juz tak silne I pełne wigoru jak ich przodkowie, z nasza pomocą poradzą sobie z przetrwaniem zimy.

Aby zapobiec wiosennym chorobom I rozrostowi alg zalecamy wyczyszczenie oczka wodnego odkurzaczem Pondovac 4 , który bez problemu usunie muł, resztki pokarmu i martwe ryby.

Technologia

Ponieważ aktywność rybek i roślin znacznie maleje, należy zredukować działanie pomp I filtrów. Przepływ przez filtry należy ograniczyć już na początku jesieni zanim temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. Poniżej 10 stopni Celsjusza, pompę jak i lampę UV można bezpiecznie wyłączyć ponieważ nie ma potrzeby filtrowania wody w zimie.

Można także podnieść pompę na wyższy poziom tak aby nie przeszkadzać rybkom. To daje możliwość wyczyszczenia wlotu pompy jak i jej obudowy. A także żeby ocenić zużycie pompy.

Ostatnim ważnym punktem w przygotowywaniu do zimy jest sprawdzenie jakości wody w jeziorku. Zwłaszcza analiza zawartości azotanów które nie tylko nie są korzystne dla ryb to także powodują przyśpieszony wzrost alg. Na rynku znajduje się wiele prostych testów na zawartość azotanów które możemy użyć w swoim oczku.

Dla ogrodnika jesień to dziwny czas, z jednej strony gasnąca przyroda a z drugiej obietnica że wszystko za rok znów będzie piękne i odrodzone. Jednak zawsze pomimo smutnej atmosfery jesieni, jest promyk nadziei ponieważ jeśli dobrze zadbamy o nasze oczko wodne, na wiosnę znów będzie ono piękne i tętniące pełnią życia.